Dagbog fra Azerbaijan dag 3

Billede i galleri. Klik for at åbne

Eleverne var meget tilfredse med at køre i offroad sovjetiske Lada taxaer.

Billede i galleri. Klik for at åbne
Billede i galleri. Klik for at åbne
Billede i galleri. Klik for at åbne
Billede i galleri. Klik for at åbne
Billede i galleri. Klik for at åbne

Af Mariia, Ella og Victoria Isabel, 2a

I dag var den store turdag. Bussen holdte klar fra morgenen og første stop var Yanardag, som er et lille bjerg, der står i flammer. Ilden brænder hele året på grund af methanen i undergrunden, der siver ud gennem små sprækker. Vejret var fantastisk og humøret godt samt skinnede solen, det var også dejligt varmt ved bjerget. Alt i alt havde vi en skøn oplevelse.

Næste stop var ildtemplet Ateshgah. Da vi ankom, fik vi en guide som fortalte flere spændende informationer og viste os rundt. Hele templet var bygget på 26 små rum, som havde forskellige informationer og historier. Han fortalte blandt andet om, hvordan ilden opstod, og hvordan den forsvandt og kom igen. Derudover fortalte han lidt om de forskellige religioner og deres tro. Ildtemplet var meget spændende, da det har en lang historie bag sig, og det er fascinerende, at ilden er opstået naturligt, og templet bygget på dette.

Det sidste stop på turen var muddervulkanerne ved Gobustan. Det var super sjovt, både fordi vi fik lov til at køre offroad sovjetiske Lada-taxaer derud, men det var også en oplevelse at se vulkanerne boble. Det var et rigtigt smukt sted ved kysten, og nogle fik endda mudder med hjem i en flaske, der blev brugt som ansigtsmaske om aftenen.

 

Meddelelser:

   Kontoret har ferielukket fra torsdag d. 3. juli
   til torsdag d. 7. august kl. 10

   Ferieplan 2025/26


   Optagelse på NAG

   Adgangskrav

   Studieretningshæfte 2025


   Studievejledningen

   NAG på Facebook

   NAG på Instagram

   NAG på TikTok

 

                     Studieretningshæfte PDF-fil HER